Freeride kemp No friends

with Nekomentované

Víkend sa blíži a čaká nás druhý freeride kemp. Namiesto sneženia však prší. Predpoveď naznačuje, že koncom týždňa sa už ochladí a začne snežiť aj od stredných polôh. Takmer v hodinových intervaloch klikám na ikonu v telefóne s názvom “aktuálne SHMÚ”. V piatok okolo obeda už poletuje sneh aj vo výške 500 metrov a v Lomnickom sedle husto sneží. Hádam to výjde!

Freeride kemp mulda

 

Freeride kemp No friends on a powder day

Náš druhý freeride kemp začína tradične v piatok večer zoznámením a prednáškou. Opakujeme základy lavínovej problematiky z prvého kempu a ďalšími témami je sneh, snehové zrná, premeny snehu, faktory, ovplyvňujúce lavínovú situáciu a základy pohybu v lavínovom teréne. V piatok je lavínové nebezpečenstvo mierne. Cez noc má naďalej snežiť a uvidíme, aká situácia bude v sobotu. Samozrejme, že freeride kemp sa bez odstrelu lavínového batohu K2 Backside Flow 30l nezaobíjde. Dúfajme, že to nebudeme v sobotu potrebovať.

 

Freeride kemp v Lomnickom sedle

Sobotu premenujeme na “powder day”. Slnečné počasie prilákalo množstvo ďalších freeriderov, ktorí sa chystali kresliť svoje línie v panenskom snehu.Freeride kemp Lomnicke sedlo

Dávame si rýchle rozcvičku s lyžami na nohách a mastíme do Francúzskej muldy hľadať nepopísané miesta. Niekoľko ich ešte ostalo. Dievčatá kreslia svoje línie na K2 Wayback 88 a Tallback 88. A pochvaľujú si.

Freeride kemp No friends on a powder day je už o jazdení vo voľnom teréne a aj o prvých pádoch, ktoré našťastie dopadli dobre. O schopnosti nájsť bezpečnú a pravidelnú líniu s dôrazom na aktuálnu lavínovú situáciu v strmých svahoch, kuloároch a žľaboch. O to sme sa v Lomnickom sedle snažili.

Stredisko lavínovej prevencie zvýšilo stupeň lavínového nebezpečenstva. V sobotu je už lavínové nebezpečenstvo zvýšené. Dôkazom toho sú aj dve lavíny, ktorý počas soboty strhli lyžiari v Lukovom kotli v Nízkych Tatrách.

 

A ako zhodnotiť aktuálnu lavínovú situáciu na mieste? Napríklad rozborom snehového profilu – “šňupaním snehových zŕn” a testom stability.

 

freeride kemp snehovy profil

Freeride kemp v Nízkych Tatrách

Prvý deň, to bol “powder day”. Vietor a hmla už boli symbolom druhého dňa. Chopok opäť nesklamal a privítalo nás opäť veterné a hmlisté počasie. Predpoveď počasia naznačovala príchod zmeny, zjavne však dorazila skôr. Počas doobedia SHMÚ zmenilo výstrahu pred vetrom. Našťastie silný vietor lanovkách na južnej strane Chopku neprekážal. Ale vzhľadom na zhoršujúcu sa lavínovú situáciu a zníženú viditeľnosť sme museli vynechať lyžovanie v Školskom a Meteorologickom žľabe.

Ostal čas na cibrenie techniky lyžovania v rôznych druhoch snehu. Na Chopku to boli ešte známky prašanu a na Kosodrevine už vatovitý sneh, ale naše široké lyže držali oblúk parádne. “Vyhliadková 32” ku Kosodrevine bola výborná…

Asi najprekvapivejším zážitkom dňa bolo zlyžovať z Chopku na Rovnú hoľu. Silný vietor, ktorý so sebou niesol ľadové kryštáliky, nám bičoval tvár s takou intenzitou, ktorú som ja ešte nezažil. Bol to intenzívny peeling ako v najlepšom kozmetickom salóne.

 

Freeride kemp No friends on a powder day bol hlavne o hľadaní prašanu, ale s kamarátmi.

 

 

Ďalšie fotky z freeride kempu No friens od Zuzky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *